streda, 29 januára, 2025
DomovZaujímavostiVčely na sídliskách môžu byť ich prirodzenou súčasťou

Včely na sídliskách môžu byť ich prirodzenou súčasťou

Michaela Macejková

Chceli by ste aj na vašom sídlisku viac kontaktu s prírodou? Nemusíte cestovať na vidiek. K zlepšeniu zelene a druhovo bohaté prostredie si vďaka včelám môžete vychutnať aj medzi panelákmi.

Prečo je mesto pre včely lepšie ako vidiek?

Aj keď sa vám na prvý pohľad môže zdať, že mestské prostredie je pre včely menej užitočné, paradoxne, je to opačne. Na poľnohospodárskom vidieku sa síce pestuje viac, ale rovnako sa aj postrekuje. Vidiek a poľnohospodárske plochy sú priam zamorené množstvom pesticídov, ktoré včely ničia a znehodnocujú nimi vyrobený med.

Naopak v meste rastú rôzne buriny, ľudia pestujú rôzne kvety v parkoch, dvoroch, na balkónoch. A práve z tohto dôvodu pre veľkú druhovú pestrosť kvetov včely vytvoria nie jednokvetový med, ale zmiešaný, ktorý má komplexnejšie zloženie, a tým aj širší liečebný záber.

Znečistené ovzdušie znášajú včely lepšie ako postrekové pesticídy a významným benefitom je rovnako menšia veternosť a vyššie teploty mestského prostredia.

Pestré mesto

Včely a iný opeľujúci hmyz v prírode pomaly vymierajú a preto sa vo svete začína čoraz viac šíriť tzv. mestské včelárenie. Aj tento trend je ďalším zo spôsobov ozeleniť naše mestá, a to nielen voľné plochy, ale i fasády či strechy bytových domov.

Úle sú obvykle umiestnené v parkoch, na strechách budov alebo na terasách či balkónoch a to bez toho, aby obťažovali obyvateľov. Tento trend môžete nájsť nielen v zahraničí, ale už aj u nás.

Dôležité podmienky mestského včelárenia

Ak sa rozhodnete nad malým úľom umiestneným v meste, napr. na balkóne, streche či v záhrade, okrem vedomosti o chove včiel, nezabúdajte ani na susedov a platnú legislatívu. Ak bývate v hustej zástavbe či v bytovom dome, súhlas susedov je nevyhnutný. Susedom je potrebné zdôrazniť, že včely na človeka bez dôvodu neútočia. Provokuje ich búchanie po úli, či prudké pohyby.

Ďalším dôležitým krokom pre vás bude Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácií a registrácií včiel (Vyhláška č.285/2017 Z.z.). Podľa vyhlášky musíte pred založením chovu urobiť dve veci. Zaregistrovať včelárstvo v Centrálnom registri chovateľov včiel a stanovíšť včelstiev v SR a včelárstvo nahlásiť na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinársku správu. Takisto nezabúdajte na nie náročné svetelné, tepelné, veterné podmienky, či správe nasmerovanie úľov.

Mestské včelárenie je určite krásne hobby. Na Slovensku existuje množstvo tradičných včelárskych, ale dnes už aj špecializovaných mestských organizácií, ktoré sa zaoberajú aj mestským včelárením. Či už sa rozhodnete pre vlastné včielky, alebo pomôžete k údržbe mestskej zelene výsadbou kvetov, bylín na vlastných balkónoch a záhradkách, je už na vás.

V každom prípade týmto jednoduchým, logickým a ľahko realizovateľným spôsobom môžete aj vy prispieť k tomu, aby sa naše mestá stali druhovo bohatšími a lepšími domovmi pre opeľujúci hmyz a ich obyvateľov.
Výhodou mestského včelárenia je, že poznáme druh „mestských“ včiel, ktoré nebodajú človeka pri svojej obrane.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šéfredaktor odporúča