utorok, 28 januára, 2025
DomovZaujímavostiKomunitné záhrady ako kvitnúce bytové domy

Komunitné záhrady ako kvitnúce bytové domy

Ing. Timea Ubreži

Urbanizácia a klimatické zmeny si vyžadujú nové riešenia na udržanie a zlepšenie kvality života v našich mestách. Zeleň v mestách má pozitívny vplyv na biodiverzitu, klímu, kvalitu ovzdušia, duševné zdravie, pohodu a pokoj.

Miera urbanizácie na svete neustále stúpa. Mnohé z týchto miest už dnes trpia negatívnymi dôsledkami klimatických zmien, ako aj inými negatívnymi dôsledkami, ako je oslabená sociálna súdržnosť. Okolo roku 2050 budú negatívne dôsledky klimatických zmien na životné podmienky dramatické v dôsledku vyšších teplôt, častejších a nadmerných zrážok s následnými povodňami, rozsiahlejšieho a nadmerného sucha.

Parky so stromami, kríkmi, vodnými nádržami a rekreačnými oblasťami, ako aj rozsiahlejšie lesné pozemky v okolí mestských centier zmierňujú dôsledky klimatických zmien v mestských oblastiach a budú zohrávať pozitívnu úlohu aj v sociálnej súdržnosti.

Ako obyvatelia bytových domov alebo ako ich správcovia máte v rukách mocné zbrane, ako proti nepriaznivým klimatickým podmienkam bojovať. Budovaním komunitných záhrad ako vlastných projektov trvalo udržateľného spôsobu života v mestách, vytváraním zeleného prostredia vo vašom okolí môžete aktívne prispievať ku kvalite života vo vašom bytovom dome.

Komunitné záhrady (spoločenské záhrady) zveľaďujú verejné priestranstvá a mnohokrát aj nevyužívané plochy a sú ideálne pre jednotlivcov a rodiny, ktoré žijú v bytoch a nemajú priestor pre ich vlastné záhrady. Je to spoločne zdieľaný priestor, kde sa pestujú hlavne zelenina, ovocie, bylinky, kvety, kríky na základe ekologických princípov.

Nesporné benefity komunitných záhrad sme zhrnuli takto:

  • Krajšie mesto

Nevyužité, sivé plochy sa prostredníctvom komunitných záhrad premenia na vibrujúce zelené oázy, ktoré ovplyvnia kvalitu života všetkých v susedstve.

Komunitná záhrada v New York City – stav pred a po (Zdroj: United We Sand Community Garden, by GrowNYC).

  • Mestské náklady

Komunitné záhrady sú ekonomicky výhodné pre miestnu správu. Rozvoj a udržiavanie záhradného priestoru sú lacnejšie ako úprava parkových plôch. Kompostovanie v týchto záhradách šetrí mestské financie vynaložené na skládkovanie, čo chráni mesto a peniaze daňových poplatníkov. Ukázalo sa, že komunitné záhrady preukázateľne zvýšili hodnotu nehnuteľností v bezprostrednej blízkosti, kde sú tieto umiestnené.

  • Cvičenie a rekreácia

Komunitné záhrady môžu byť vhodné miesta pre rekreáciu a cvičenie. Rýchle pracovné tempo a z toho plynúci stres zapríčiňuje, že ľudia venujú svojim aktivitám stále menej pozornosti. Spoločenské záhrady sú miestom, kde sa môžete zrelaxovať a načerpať novú energiu.

Prvé narodeniny komunitnej záhrady Ostredky (Zdroj: Fanpage Komunitná záhrada Ostredky)

  • Zdravie

Mnohé štúdie ukázali, že komunitní záhradníci a ich deti jedia zdravšie a výživnejšie ako rodiny nezáhradkárske. Jedenie lokálne vyprodukovaných potravín znižuje výskyt astmy, pretože deti sú schopné zvládnuť konzumáciu miestneho peľu a rozvíjať tak svoju imunitu. Zvýšenie spotreby čerstvých miestnych výrobkov je jedno z najlepších spôsobov ako sa vyvarovať chemickým hnojivám.

  • Produkcia jedla

Mestá sú mnohokrát „potravinové púšte“ a miest, kde je dostať čerstvé ovocie a zeleninu, je ako šafránu. Spoločenské záhrady zabezpečujú prístup k tradičným, zdravým potravinám bohatým na výživu aj rodinám s nižším rodinným rozpočtom. Rovnako tak umožňujú rodinám a jednotlivcom bez vlastnej pôdy produkovať potraviny a prispievajú k potravinovej sebestačnosti. Mestské poľnohospodárstvo je 3 -5 krát produktívnejšie ako tradičné poľnohospodárstvo. Komunitné záhrady okrem toho šetria zdroje ako palivo, znižujú dopravné zaťaženie a eliminujú odpady z obalov.

  • Mestský ekosystém

Záhrady pomáhajú zlepšovať mestský ekosystému prostredníctvom filtrovania dažďovej vody, udržiavajú jazerá, rieky a podzemné vody čistejšie, znižujú eróziu pôdy a odtok, ktorý znižuje záplavy a znovu šetrí mestské peniaze, obnovujú kyslík vo vzduchu a znižujú znečistenie ovzdušia, ochladzujú prostredie, znižujú tak potrebu klimatizovania a šetria elektrickú energiu.

  • Vzdelávanie detí a mládeže

Komunitné záhrady môžu slúžiť ako exteriérové učebne pre deti, kde si deti môžu osvojiť cenné zručnosti, zlepšiť komunikáciu, zodpovednosť a spoluprácu. Poskytujú tiež možnosť dozvedieť sa o význame komunity, nutnosti zodpovednosti voči životnému prostrediu. Spoločenské záhrady nám ponúkajú jedinečnú príležitosť nadviazať vzťahy v rámci fyzických a sociálnych bariér, podporujú rozvoj identity a ducha komunity.

  • Terapeutické účinky

Záhradkárčenie v meste dáva možnosť vychutnať si pobyt na čerstvom vzduchu, zo štúdie holandských vedcov vyplýva, že záhradkárčenie dokáže potláčať stres lepšie ako iné oddychové aktivity (napr. čítanie knihy). Pobyt na zelených plochách znižuje stres, zvyšuje pocit pohody a spolupatričnosti.

Komunitné záhrady na Slovensku:

  • Bratislave – Mobilná záhrada Sasinkova, KZ Ostredky, Krasňanský zelovoc, Pod pyramídou,
  • Banská Bystrica – Komunitná záhrada v Sásovej,
  • Žilina – viaceré sídliská, školy, pozemok Ekocentra Lesopark
  • Košice – Komunitná záhrada Dorka, Komunitná záhrada pri evanjelickej materskej škole
  • Prešov – Komunitná záhrada Barlička
  • Nitra – Komunitná záhrada KOZA
  • Piešťany – Piešťanská komunitná záhrada
  • Spišská nová Ves – ZáZeMie

Ako si teda vytvoriť komunitnú záhradu? Združenie Slow Food vytvorilo v rámci projektu Tisíc záhrad v Afrike 580 záhrad a ďalšie vznikajú. Svoje skúsenosti spísali do 10 krokov, Živica ako mimovládna nezisková organizácia, ktorá má dlhoročné skúsenosti s tvorbou komunitných záhrad, ich doplnila. Inšpirujte sa.

  • Vytvorte tím – tzv. jadro, ktoré sa bude skladať z lídra a organizátora a priateľov záhrady,
  • Dva krát meraj a raz strihaj – všetko si naštudujte a navštívte už fungujúce komunitné záhrady,
  • Nájdite si vhodné miesto – buďte kreatívni, môžete pestovať vertikálne, na streche či v predzáhradke,
  • Urobte si návrh – predtým ako fyzicky začnete, nakreslite si plán záhrady,
  • Vyberte si plodiny – uprednostnite lokálne druhy, lepšie porastú a budú odolnejšie voči chorobám,
  • Zaobstarajte si semienka a sadenice – ideálne od miestnych záhradkárov, neskôr požívajte vlastné, cieľom záhrady by mala byť sebestačnosť,
  • Zožeňte náradie – vytvorte si zoznam toho čo budete nevyhnutne potrebovať, požiadajte svoju komunitu o darovanie toho, čo už nepotrebujú. Využívajte múdre a ekologické riešenia – dajte veciam druhú šancu,
  • Používajte udržateľné pestovateľské metódy – inšpirujte sa permakultúrou. Striedajte plodiny, vysádzajte spriatelené rastliny spolu, využívajte zelené hnojenie a kompostovanie,
  • Posúvajte vedomosti ďalej – záhrada je výborným miestom na interaktívne zdieľanie vedomostí o pestovaní, zdravom životnom štýle, zaváraní, ekologickom poľnohospodárstve,
  • Usporiadajte slávnosť – Podľa filozofie hnutia Slow Food (Pomalé jedlo) musí ísť potešenie ruku v ruke so zodpovednosťou. Ale v komunitnej záhrade musí byť aj radosť a zábava. Usporiadajte pre pomocníkov a priateľov párty a uvarte si spoločne jedlo z úrody v záhrade. Pozvite priateľov na bylinkové vody, jednohubky z čerstvej zeleniny či letnú grilovačku. Slávnosti sú možnosťou utužiť komunitu a poďakovať sa tým, ktorí vám počas roka pomohli.

KONTAKT:
Ing. Timea Ubreži
e-mail: timea.ubrezi@gmail.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šéfredaktor odporúča