štvrtok, 21 novembra, 2024
DomovZaujímavostiBehanie po schodoch v dome alebo Towerruning

Behanie po schodoch v dome alebo Towerruning

Mgr. Michaela Macejková

Chôdza po schodoch je podľa lekárov jedným zo spôsobov, ako možno zlepšiť úroveň všeobecnej telesnej zdatnosti a rozvíjať výkonnosť kardiorespiračného systému, najmä ak máte sedavé zamestnanie. Vymeniť výťah za chôdzu po schodoch môžete aj vo vašej bytovke. Vyjsť na také deviate poschodie síce chvíľu trvá, ale odmenou za námahu nie je len dobrý pocit. Samozrejme, pokiaľ vám to vek alebo fyzická kondícia dovolí.

Vedeli ste však, že existujú športovci ktorí sa takému behu po schodoch venujú profesionálne? „Beh po schodoch“ alebo towerrunning získava čoraz väčšiu popularitu po celom svete. Avšak na Slovensku je v porovnaní so svetom menej známym športom. Môže za to malý počet výškových budov, ktoré sú pre túto športovú disciplínu nevyhnutnosťou.

Na Slovensku je absolútnou priekupníčkou v tomto športe ambiciózna Kamila Chomaničová. Kamila je držiteľkou množstva medailí a ocenení. Jej prvé preteky sa skončili striebornou medailou a v rovnakom roku sa stala majsterkou Slovenska v Žiline.

Rodáčka z východného Slovenska sa športu venuje od detstva a zvláda ho aj popri náročnom doktorandskom štúdiu. Prinášame vám rozhovor s touto mladou športovkyňou, ktorá napr. ako prvá Slovenska zabehla Eiffelovku.

Bývate v bytovke alebo v rodinnom dome? Ako sa vám v ňom žije?

Vyrastala som v rodinnom dome, kde sme mali len cca 10-12 schodov, no momentálne bývam v paneláku. Oboje má svoje výhody aj nevýhody, veď to zaiste poznáte. Zatiaľ mi však panelák vyhovuje, uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Používate ešte výťah?

Či používam výťah? jasné, že áno (úsmev) . Keď trénujem, tak výťah využívam na jazdu dole, nech nestrácam čas a zároveň šetrím kĺby, nakoľko sa pri behu dole schodmi opotrebúvajú viac ako smerom nahor. A musím priznať, že výťah občas použijem miesto schodov aj keď idem s ťažkým nákupom.

Ako ste sa dostali k towerrunningu?

Bola to v podstate taká náhoda. Od malička som si prešla rôznymi športovými disciplínami, no po presťahovaní sa do Bratislavy som súťažne ostala pri behu. Jeden známy sa ma opýtal, či si nechcem skúsiť vybehnúť na bratislavské UFO (Most SNP) vraj sa tam organizujú preteky. Prihlásila som sa a v kategórii open ženy sa mi podarilo skončiť na 3. mieste, pritom som porazila o triedu lepšie bežkyne. Začala som v tom vidieť svoj potenciál a sústrediť sa primárne na tento šport.

Ako vyzerá Vaša príprava na preteky?

Príprava závisí od toho, aké preteky ma najbližšie čakajú. Buď ide o kratšie tzv. šprintérske towerrunnigové preteky (cca 23-40 poschodové budovy) alebo sú to dlhé vertikálne maratóny. Zvyčajne trénujem 6 dní v týždni, z toho aspoň 2 dni na schodoch, 2 dni mávam bežecké tréningy (intervalový beh a výklus), 1 deň si dávam tréning v posilňovni a raz do týždňa sa do tréningového procesu snažím zaradiť aj bicykel, prípadne plávanie.

Aké boli najdlhšie schody, ktoré ste museli zdolať?

Najdlhšie, respektíve najvyššie schody na akých som pretekala boli v Shanghai Tower (2. najvyššia budova na svete s 3 398 schodmi).

Čo je najvyššou métou pre športovca zaoberajúceho sa týmto športom?

Keďže nejde o olympijský šport, cieľom bežcov do schodov je čo najlepšie sa umiestniť na majstrovstvách sveta a taktiež na pretekoch ikonických stavieb ako je Empire State Building či Eiffelova veža, kde je počet pretekárov limitovaný a kvalifikujú sa tam len tí najlepší. 

Aké sú Vaše ďalšie športové ciele?

Mojím športovým cieľom v tomto roku je bežať na Empire State Building v New Yorku a umiestniť sa v top 10. Zatiaľ nie je isté, či sa tento rok pre pandémiu uskutočnia aj majstrovstvá sveta, no ak by sa mi tam podarilo kvalifikovať, budem sa snažiť podať čo najlepší výkon.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šéfredaktor odporúča