štvrtok, 2 januára, 2025
DomovTipy a trikySedem tipov, ako zvládnuť horúčavy v byte

Sedem tipov, ako zvládnuť horúčavy v byte

Michaela Macejková

Horúce letné dni nám často prinášajú radosť, no niekedy aj starosť. Mnohí z nás ich znášajú veľmi ťažko. Schladiť sa potrebujete nielen vy, ale predovšetkým potrebujete ochladiť aj celý byt. Vysokým teplotám čelia najmä byty na najvyšších poschodiach, za čo môžu rozpálené strechy bytových domov. Čo v takom prípade? Poradíme vám niekoľko tipov, ako zvládnuť horúčavy v byte. Možností je viacero a niektoré z nich nepotrebujú žiadne veľké investície.

Klimatizácia

Klimatizácia môže byť dobrý sluha, ale zlý pán. Prináša efektívne výsledky len pri dodržiavaní správneho využívania. Zaobstaranie si klimatizácie a jej inštalácia je technicky aj finančne náročná. Ak viete, že ju v letných mesiacov využijete, je v prvom rade nutné písomný súhlas všetkých vlastníkov bytov v bytovom dome. Aby ste sa vyhli akýmkoľvek problémom, je potrebné im vysvetliť, aké budú rozmery a umiestnenie vonkajšej jednotky, ako odvediete kondenz a aká bude hlučnosť a rezonancia samotnej jednotky. V druhom rade si určíte, ktorý priestor chcete schladiť (obývacia miestnosť, spálňa, chodba,..) a napokon určíte, na akom mieste bude klíma namontovaná (pri okne, nad dverami,..).

Pokiaľ však klimatizáciu u vás doma nemôžete, alebo nechcete mať či už z finančného, zdravotného alebo iného dôvodu, nebuďte sklamaní. Existuje mnoho iných ľahko dostupných spôsobov, ktoré vám spríjemnia horúce dni.

Ventilátor

Väčšina z nás rieši ako najrýchlejšiu formu schladenia ventilátor. Ten však teplý vzduch neochladí, len ho rozprúdi, preto vás ochladí len pocitovo. Ak však už nejaký vlastníte ,existuje spôsob, ako účinnosť ventilátora znásobiť.

Fľašu s ľadom umiestnite priamo pred lopatku vetráka. Prúdenie vzduchu spôsobí, že teplota vzduchu bude o 3-4 stupne nižšia. Čím výkonnejší ventilátor vlastníte, tým citeľnejší bude efekt. Efekt prievanu v izbe dosiahnete aj pomocou dvoch ventilátorov, ktoré postavíte oproti sebe.

Správne vetranie

Spôsob správneho vetrania je tiež veľmi dôležitý. Od toho, ako vetráte a v akých intervaloch púšťate do priestoru vzduch, závisí aj teplota v interiéri. Počas dňa odporúčame vetrať len v čase okolo východu a západu slnka.

Ak je to možné, odporúčame vám otvoriť aspoň dve okná na protiľahlých stranách bytu a pomôcť tak cirkulácii vzduchu. Pri vetraní nechajte otvorené dvere vo všetkých izbách. Rovnako je dobre nechať si počas noci otvorené okno aspoň “na vetračku“, kedy sú teploty najmenej výrazné.

Tieniaca technika

V tých najhorúcejších dňoch vám určite nebude vadiť, ak si doma vytvoríte čo najväčšiu tmu. K tomu vám pomôže vybraná tieniaca technika s možnosťou úplného tienenia bez najmenších škár.

Na trhu už nájdete množstvo modelov v ponuke žalúzií a roliet, pričom niektoré sú vyrábané aj ako elegantné exteriérové doplnky. Úplne zatiahnuté rolety alebo závesy, ktoré neprepúšťajú svetlo, vám pomôžu udržať teplotu v byte.

Vďaka tme sa z vašej domácnosti počas dňa nestane skleník, ale teplota bude približne rovnaká. Ak vlastníte spomínané žalúzie, pomôže Vám malý trik. Nastavte ich tak, aby mierne zaoblená časť smerovala von a vy budete mať výhľad smerom dolu, nie na oblohu. Teplo v miestnosti tak bude stúpať smerom k stropu.

Vypnite spotrebiče

Čas na vydýchnutie si zaslúži aj sporák. Namiesto horúcej polievky či vyprážaného rezňa si doprajte šalát alebo ovocie. Sporák môže v niečom nahradiť aj mikrovlnná rúra. Počítač, televízor, či žehličky a ďalšie spotrebiče, ktoré doma bežne používame, produkujú teplo.

Môžu tak teplotu v miestnosti o pár desatín stupňa ešte zvýšiť. Ak sa v horúcich dňoch snažíte svoj byt ochladiť, mali by ste používanie techniky obmedziť na úplné minimum.

Zateplenie a strešná krytina

Pri stavbe domu je nutné myslieť aj na tepelné vlastnosti materiálov, tepelné straty a samotné zateplenie. S prichádzajúcim teplom alebo zimou vám výrazne pomôže kvalitná tepelná izolácia vonkajšieho plášťa a tiež strechy.

Pomôcť môžu aj termoizolačné nátery fasády alebo vhodná strešná krytina. Tmavá a drsná krytina pohlcuje obrovské množstvo tepla. Hladká a lesklá je teda jasnou voľbou pre tých, čo počas teplých dní uvítajú chladnejšie miestnosti. Nie každému sa ale páči, preto zvoľte krytinu, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Stropné chladenie

Novinkou v oblasti chladenia je stropné chladenie. Prostredníctvom neho sa vám nielenže znížia náklady na energiu, ale pomôžete aj životnému prostrediu. Tento systém totiž nevíri vzduch a s ním teda ani prach preto nemá negatívny dosah ani na naše zdravie. Ako to teda funguje? Celý systém ochladzovania je založení na rúrkach s úzkym priemerom zabudovaných v strope.

Vzduch sa teda ochladzuje poprípade otepľuje vďaka vode, ktorá prúdi v týchto rúrkach. Treba tiež spomenúť, že ide o obnoviteľné zdroje energie, ktoré sú v stavebníctve aktuálnym trendom.

Ak vás v lete bude vo vašich bytoch opäť trápiť neznesiteľné teplo, žiaden strach, už viete, ako sa schladiť. Ponúkli sme vám niekoľko riešení a mnoho z nich vám nezaberie príliš veľa času ani energie. Ak sa budete držať našich tipov a zásad už od prvých horúcich dní, teplota vo vašom byte zaručene ostane v znesiteľnej hranici.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Šéfredaktor odporúča